Snadné prodloužení úvěru stojí nemalé poplatky

Spotřebitelské úvěry jsou dnes velmi oblíbenou formou financování nákupu vybavení do domácnosti i jiných potřeb. Líbí se nám možnost, že nemusíme nákup věcí odkládat a souhlasíme se zaplacením úroků. Mají různé názvy a různé formy čerpání. Získání spotřebitelského úvěru je zpravidla velmi snadné, je možné jej vyřídit i přes počítač nebo telefon. Půjčit si můžete od několika tisícikorun až po desítky či stovky tisíc. Co v případě, kdy potřebujeme prodloužit jeho splatnost?
Vysoké sankce při nesplácení
Krátkodobý úvěr si velmi často sjednáváme u nebankovních poskytovatelů, jelikož nabízejí velmi snadné a rychlé vyřízení. Oproti bankovním zprostředkovatelům však musí klient zaplatit vyšší úrok a zpravidla i poplatek za sjednání úvěru. Ať už si klient sjedná půjčku u bankovních nebo nebankovních poskytovatelů je třeba dodržet termín splatnosti. V případě nezaplacení stanovené splátky včas přicházejí ke slovu sankce. Ty mohou být i stovky procent dlužné částky.
Jakmile se klient dostane do finančních potíží a hrozí, že by nezaplatil včas sjednanou splátku, je na místě ihned kontaktovat poskytovatele úvěru. U bankovních i nebankovních poskytovatelů je obvykle možné dohodnout prodloužení splatnosti. Ačkoliv je za takové prodloužení nutné uhradit poplatek, vždy je poplatek nižší než sankce, které by byly vyměřeny za neplnění podmínek smlouvy. Při neplacení následují výzvy a upomínky, každá z nich je zpoplatněna vysokou částkou. Pokud klient na výzvy nereaguje, přichází na řadu exekuční řízení. To může mít nedozírné následky.
Prodloužení bankovního úvěru
Jestliže jste si sjednali úvěr v bance a dostali jste se do finanční tísně, oslovte banku co nejdříve. Prodloužení splatnosti úvěru znamená, že vám bude snížena výše vyměřené měsíční splátky. Po dohodě můžete splácet třeba jen polovinu původně předepsané splátky. U bankovních poskytovatelů je vyřízení prodloužení splatnosti úvěru složitější než u nebankovních poskytovatelů. V každé bance jsou podmínky individuální. V řadě případů je klientovi spíše nabídnuto takzvané refinancování úvěru.
Nebankovní úvěry a půjčky
Půjčky od nebankovních poskytovatelů představují pro klienta mnohem vyšší úroky a poplatky. Jsou však flexibilnější při splácení. U drtivé většiny nebankovních poskytovatelů můžete prodloužit dobu splácení i několikrát. Někteří požadují odeslání SMS zprávy, jinde je třeba vyplnit formulář na webových stránkách nebo zavolat na infolinku. Jsou i poskytovatelé, kteří požadují uhrazení alespoň minimální splátky, třeba ve výši jedné koruny. Prodloužení splatnosti úvěru u nebankovních organizací je možné v řádu dní, obvykle se odkládá splatnost na maximálně jeden měsíc. Je však možné odložit splatnost i opakovaně.
Kolik za to zaplatím?
U bankovních poskytovatelů budete obvykle platit poplatek za nově vyřízený úvěr, protože zřejmě přistoupíte k refinancování stávajícího úvěru. Poplatek se liší podle konkrétní banky, obvykle se pohybuje mezi dvěma až pěti tisíci korunami. Je možné však nalézt i banku, která klientům nabídne tuto službu zcela zdarma. U nebankovních poskytovatelů jsou poplatky za prodloužení splatnosti úvěru velmi vysoké. Záleží na výši půjčené částky, na výši nesplacené jistiny i na počtu dní, o které klient chce splatnost prodloužit. Můžete zaplatit poplatek 10 ale i 30 procent z dlužné částky. Na příkladu konkrétních poskytovatelů jsou uvedeny poplatky za prodloužení splatnosti.
- U Kamali od společnosti Home Credit a.s. na 10 000 Kč zaplatíte za odklad o 30 dní 790 Kč.
- U Zaplo.cz od Zaplo Finance s.r.o. na 10 000 Kč zaplatíte za odklad o 30 dní 2 300 Kč.
- U CreditOn od Creamfinance Czech s.r.o. na 10 000 Kč zaplatíte za odklad o 30 dní 3 519 Kč.
Ať už si sjednáte bezúčelový úvěr u bankovní nebo nebankovní instituce, vždy platí jednoduché pravidlo. Ve chvíli, kdy se octnete v tíživé situaci a hrozí, že nebudete mít dostatek peněz na zaplacení splátky, vždy kontaktujte poskytovatele a seznamte ho se situací. Splátkové kalendáře, prodloužení splatnosti nebo refinancování úvěru je vždy levnější varianta.