Finanční gramotnost v ČR

Finanční vzdělanost drtivé většiny obyvatel naší země bohužel nadále zůstává na velmi nízké úrovni. Důvody jsou dle mého názoru spíše banální:

Utrácet peníze nebo si spořit? Kolik si šetřit a kam investovat? Pro jaké účely a za jakých podmínek si půjčit? Koupit si bydlení nebo žít v pronájmu? To jsou jen některé z otázek nad kterými by se každý měl zamyslet. Čím širší vědomosti má člověk o penězích, tím lepší bude jeho rozhodnutí.

V posledních letech se hodně mluví o finanční gramotnosti, tj souhrnu znalostí a dovedností, které jsou nezbytné pro rozhodování ve vztahu k penězům a financím.

Jaká je situace s finanční gramotností v Česku?

Dobrou zprávou je, že obyvatelé se postupně stávají v tomto oboru vzdělanější. Důkazem toho jsou časté průzkumy o akumulaci peněz, kvalitní řízení osobních financí a statistiky o úsporách domácností. Existuje však několik sfér, kde znalosti jsou povrchní a nedostatečné. Jednou z těchto oblastí jsou například otázky důchodového zabezpečení.

Některá studia ukazují, že pouhých 12% zaměstnanců se domnívá, že chápou veškeré body související s důchodovým systémem a tvorbou jejich důchodů. Ve skutečnosti však pouze 2% zaměstnanců mohou správně zodpovědět na všechny dotazy týkající se důchodů.

Je nezbytné změnit svůj postoj k penězům úplně od začátku. Je třeba si uvědomit, že čistě spotřebitelský pohled na peníze je zásadně mylný. Musíte začít správně řídit své finance a vyhýbat se nesmyslným výdajům.

Zároveň musíte ovládnout plánování osobních financí. Člověk se musí naučit, jak sestavit a udržovat záznamy o stavu svého konta. Je nezbytné, abychom si byli vždy vědomi o všech svých příjmech a výdajích pro zajištění racionálního využití dostupných finančních zdrojů, vytváření úspor a kapitálu pro budoucí investice.

Co je důležité vědět při splácení úvěru!

Stojí za zmínku několik důležitých pravidel, pří splácení půjčky. Pokud máte pocit, že jste se dostali do finanční tísně, nesnažte se schovat před věřiteli a čekat na nejhorší, ale začněte přemýšlet o restrukturalizaci dluhu. Banky mají především zájem mít co nejméně problémových klientů, kteří jím přináší zbytečné starostí a zhoršuje její pověst v očích centrální banky. Můžete rovněž využít sloučení půjček do jedné. Konsolidovat půjčky lze i od několika věřitelů.

Nejlepší nabídky:

zonky

Půjčka až 20 000 Kč+

Peníze do pár minut

Levněji než v bance

Věk 18 let+

Žádost
zaplo

Půjčka až 16 000 Kč+

1. půjčka zdarma

Schválení do 15 minut

Věk 18 let+

Žádost
viasms

Půjčka až 8 000 Kč+

1. půjčka zdarma

Snadné vyřízení

Věk 20 let+

Žádost
creditportal

Půjčka až 30 000 Kč

Jednoduché vyřízení

Peníze do pár minut

Věk 18 let+

Žádost

Přihlásit se k odběru novinek

Spojte se s námi